2-1

شرکت مایکروسافت به‌تازگی از ویندوز جدید خود پرده‌برداری کرده است و درحالی‌که همگان منتظر ورود این سیستم‌عامل به بازار مصرف هستند، این شرکت هرچند وقت یک‌بار به امکاناتی از سیستم‌عامل خود اشاره می‌کند و در یکی از جالب‌ترین موارد شاهد معرفی مهم‌ترین کلیدهای میانبر در ویندوز 10 بوده‌ایم که در ادامه با یکدیگر به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

بخش اول: سیستم Windows snapping

2-2

این امکان که برای نخستین بار در ویندوز هفت مورداستفاده قرار گرفت و به‌واسطه آن کاربران می‌توانستند با کشیدن یک صفحه خاص به یکی از جهت‌های نمایشگر، صفحه را در آن بخش تنظیم کند و برای نمونه با کشیدن به سمت راست، صفحه نیمه راستی مانیتور را می‌پوشاند و یا با کشیدن صفحه به سمت بالای مانیتور، صفحه یادشده به‌صورت فول اسکرین درمی‌آمد. این امکانات در ویندوز 10 با کلیدهای میانبر امکان‌پذیر خواهند بود که لیست این کلیدهای میانبر به این شرح است:

کلید ویندوز + چپ = تنظیم صفحه فعلی در سمت چپ نمایشگر

کلید ویندوز + راست = تنظیم صفحه فعلی در سمت راست نمایشگر

کلید ویندوز + بالا = تنظیم صفحه فعلی در سمت بالای نمایشگر

کلید ویندوز + پایین = تنظیم صفحه فعلی در سمت پایین نمایشگر

البته می‌توان از این کلیدها به‌صورت ترکیبی نیز استفاده کرد تا اندازه صفحات به‌صورت یک‌چهارم مانیتور دربیاید.

 

بخش دوم: Task View / Window Management

2-3

این بخش در ویندوز کاملا تازگی دارد و به‌واسطه آن می‌توان صفحات ویژه‌ای برای انجام فعالیت‌ها را به‌صورت موازی با صفحه اصلی ویندوز باز کرد که نمونه آن را در تصویر مشاهده می‌کنید. در ادامه به معرفی کلیدهای میانبر این بخش خواهیم پرداخت.

کلید ویندوز + دکمه Tab = این ترکیب دکمه موجب می‌شود تا صفحه Task جدیدی برای شما باز شود و البته لازم نیست نگران باشید زیرا با رها کردن این دو دکمه، Task بازشده، بسته نخواهد شد و پنجره لیست task ها برای شما باز خواهد ماند و می‌توانید در پایین صفحه بین دو حالت استفاده از سیستم task ها و یا سیستم عادی خود را انتخاب کنید.

کلیدهای Alt + Tab = این ترکیب کلید شاید برای تمامی شما بسیار آشنا باشد ولی در ویندوز 10 کاربری این ترکیب، پیشرفت داشته است و با کمک آن می‌توانید علاوه بر انتقال بین صفحات باز در سیستم خود، در وضعیت مشاهده Task ها نیز به task های دیگر انتقال پیدا کنید.

 

بخش سوم: Virtual Desktops

2-4

در حقیقت ماهیت این بخش چندان با بخش قبلی متفاوت نیست و تمامی Task هایی که در بخش قبل به آن‌ها اشاره شد در دسکتاپ مجازی شما بازخواهند شد، همین موضوع نیز نشان می‌دهد که این امکان برای ویندوزهای قبلی موجود نبوده است و بار دیگر با یک مزیت منحصربه‌فرد برای ویندوز 10 روبرو هستیم. در ادامه به لیست کلیدهای میانبر این بخش خواهیم پرداخت.

کلید ویندوز + کلید کنترل (Ctrl) + کلید D = این ترکیب برای شما یک دسکتاپ مجازی جدید باز خواهد کرد.

کلید ویندوز + کلید کنترل (Ctrl) + کلید F4 = از این ترکیب می‌توان برای بستن دسکتاپ مجازی موجود استفاده کرد.

کلید ویندوز + کلید کنترل (Ctrl) + کلید جهت چپ یا راست = با کمک این ترکیب کلید می‌توانید به دسکتاپ‌ها مجازی سمت چپ یا راست انتقال پیدا کنید.

 

بخش چهارم: Command Prompt

2-5

سیستم فرمان ‌دهی Command Prompt برای کسانی که به‌صورت نسبتا جدی‌تری با ویندوز کار می‌کنند بسیار آشنا است و ویندوز 10 برای راحتی کار با این سیستم، چندین کلید میانبر برای آن تعریف کرده است که در ادامه به مهم‌ترین‌های آن‌ها خواهیم پرداخت. البته باید توجه داشته باشید که برای استفاده از کلیدهای زیر به یک صفحه Command Prompt نیاز خواهید داشت و باید ابتدا این صفحه را از یکی از روش‌های مرسوم بازکنید و بعد به سراغ فشردن این کلیدها بروید.

کلید کنترل (Ctrl) + کلید V + کلید Insert = این ترکیب می‌تواند متن موردنظر شما را در Command Prompt کپی کند.

کلیدهای کنترل (Ctrl) + کلید C یا کنترل (Ctrl) + Insert = متن انتخاب شده را در کلیپ برد کپی می‌کند.

کلید کنترل (Ctrl) + کلید A = اگر خط مربوطه شامل متن باشد با فشردن این کلیدهای میانبر، متن موردنظر انتخاب می‌شود و درصورتی‌که خط موردنظر شامل متن نباشد نیز تمامی محتوای Command Prompt انتخاب خواهند شد.

کلیدهای Shift + کلید چپ، راست، بالا یا پایین = این عملکرد می‌تواند نشانگر را به‌اندازه یک کاراکتر به جهت اشاره شده حرکت بدهد.

کلید کنترل (Ctrl) + کلید Shift + کلید چپ یا راست = این ترکیب کلیدها می‌تواند شما را به میزان یک کلمه به راست یا چپ انتقال بدهد.

کلید Shift + کلید Home یا End = این عمل نشانگر را به ابتدا و یا انتهای خط فعلی انتقال می‌دهد.

کلید Shift + کلیدهای Page Up یا Page Down = نشانگر را به‌اندازه ابعاد صفحه‌نمایش بالا یا پایین می‌برد.

2-6

 

کلید Shift + کلید کنترل (Ctrl) + کلید Home یا End = نشانگر را به ابتدا یا انتهای بافر صفحه انتقال می‌دهد و تمامی متن بین محل فشرده شدن کلید تا ابتدا یا انتهای بافر را نیز انتخاب می‌کند.

کلید کنترل (Ctrl) + کلید بالا یا پایین = این ترکیب کلید برای جابجایی در سابقه یا History بخش Command Prompt به کار می‌رود.

کلید کنترل (Ctrl) + کلید Page down یا Page Up = با فشردن این کلیدها می‌توان به‌اندازه یک صفحه در History بخش Command Prompt بالا یا پایین رفت.

کلید کنترل (Ctrl) + کلید M = با کمک این کلیدها وارد وضعیت Mark mode خواهید شد که پیش‌ازاین تنها با کلیک راست کردن ممکن بود.

کلید کنترل (Ctrl) + کلید F = با کمک فشردن این ترکیب کلیدها می‌توانید پنجره جستجو را بازکنید.

کلید Alt + کلید F4 = این کلیدهای مشهور نیز کارایی همیشگی خود را خواهند داشت و می‌توانند صفحه Command Prompt را ببندند.


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه: